Spędzasz swój wymarzony urlop w hotelu czterogwiazdkowym Willi Tatrzańskiej w Krynicy Zdroju, zatem koniecznie musisz odwiedzić znajdujący się niedaleko Park Zdrojowy z Górą Parkową. To niezwykle urokliwe miejsce z wieloma pięknymi zakątkami. Idealne do spacerów, odpoczynku i relaksu od hałasu miast.
Góra Parkowa oraz malowniczy Park Zdrojowy
Górka Parkowa w Krynicy Zdroju to w rzeczywistości jeden wielki park – Park Zdrojowy. Powstał na początku XIX wieku, ale układ alejek i ścieżek zachował się po dziś dzień. Idąc w kierunku Góry Parkowej, mija się wiele ciekawych i wartych zobaczenia miejsc. Jesteś ciekawy jakich? Poniżej znajdziesz odpowiedź i z całą pewnością wybierzesz się w to magiczne miejsce.
Obiekty na terenie Parku Zdrojowego
Czaple stawy
Na zachodnim stoku Góry Parkowej położone są cztery jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami, z których największy to Staw Łabędzi. W okresie od wiosny do późnej jesieni spotkasz przy nich wodne ptactwo.
Altany
Na północnym stoku góry, nad doliną Palenicy zachowały się dwie drewniane altany, pochodzące z XIX wieku: Wanda i Marzenie.
Statua Najświętszej Maryi Panny
Na trasie znajduje się łaskami słynąca figura Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów, przy której gromadzą się licznie kuracjusze. W tym miejscu w okresie letnim odbywają się nabożeństwa dziękczynno-błagalne. Rzeźbę zaprojektował artysta Artur Grottger.
Polana Michasiowa
Miejscem odpoczynku spacerujących kuracjuszy w drodze na szczyt jest tzw. Polana Michasiowa. Wytryska tu źródełko Bocianówka zwane również Źródełkiem Płodności. Zobaczysz tam figurkę przedstawiającą małe dziecko uczepione szyi bociana.
Ławeczka Kraszewskiego
Ławeczka znajduje się na tak zwanej Edwardówce, ulubionym miejscu pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego podczas pobytów na kuracji w Krynicy Zdroju. Powstała z okazji 50-lecia jego twórczości. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 1 sierpnia 1881 roku. Po ponad 20 latach do kamiennej ławeczki dołączono popiersie Kraszewskiego wykute z brązu.
Szczyt
Na szczycie znajduje się restauracja „U Babci Maliny”, Parkowa Kawiarnia w Pergoli i znane dzieciom „Rajskie ślizgawki” oraz zjeżdżalnia pontonowa. Czeka tam na Ciebie słoneczna polana, na której możesz zrelaksować się latem, czy pojeździć na nartach i sankach zimą. Na szczycie mieści się również górna stacja kolejki linowo-terenowej.
Kolejka linowo-terenowa
Szczyt Góry Parkowej znajduje się 742 m n.p.m. i znajduje się w samym sercu uzdrowiska. Można tam wjechać kolejką linowo-terenową. W latach dwudziestych XX w. zmodernizowano Park Zdrojowy i wytyczono trasę kolejki. Pierwsi turyści skorzystali z niej 17 grudnia 1937 r. Krynicka kolejka była wtedy drugim tego typu obiektem w Europie. Na trasie o długości 642 m pokonuje ona 142 m różnicy wzniesień. To najstarsza w Polsce kolej tego typu. Na tej trasie do dzisiaj kursują te same wagony, pochodzące ze szwajcarskiej fabryki Gangloff. Dolna stacja kolejki znajduje się na tzw. Janówce, pomiędzy Hydropatrią a Hotelem Prezydent.