Muzeum Nikifora

Atrakcje Krynicy Zdroju zachwycają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przebywając w Willi Tatrzańskiej, koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Nikifora. Usytuowane jest w bliskim sąsiedztwie, zaledwie 100 m od hotelu. Zgromadzono tutaj obrazy i pamiątki po słynnym malarzu Nikiforze Krynickim.

Nikifor Krynicki – znany malarz

Epifaniusz Drowniak – tak brzmi prawdziwe nazwisko Nikifora. To wyjątkowa postać Krynicy, która z łemkowskiego nędzarza stała się pożądanym na całym świecie malarzem. Urodził się w 1895 roku. Był synem głuchoniemej i ubogiej i  żebraczki. Ludzie postrzegali go jako niepełnosprawnego intelektualnie, gdyż miał wadę słuchu i wymowy. Przez większość czasu żył w nędzy. Z uwagi na fakt, że był Łemkiem, aż 2-krotnie był wysiedlony z Krynicy. Jednak za każdym razem pieszo wracał do swojego ukochanego miasta. Był jednym z najsłynniejszych malarzy prymitywistów i zarazem samouków. Jego dzieła były wystawiane w wielu galeriach w Polsce i Europie. Zmarł w 1960 roku w Foluszu na terenie Beskidu Niskiego w szpitalu dla chorych na gruźlicę. Od roku 1995 możemy oglądać największą na świecie kolekcję jego obrazów i pamiątek po nim w jedynym w Polsce Muzeum Nikifora w Willi Romanówka.

Muzeum Nikifora w Willi Romanówka – zwiedzanie

Budynek, w którym dziś mieści się Muzeum Nikifora, to zabytkowy, ponad 150-letni pensjonat, który z zewnątrz wygląda niczym szwajcarski dworek. To Willa Romanówka. W muzeum możesz zobaczyć aż 77 oryginalnych prac artysty. Głównie są to pejzaże beskidzkich krajobrazów oraz jego ukochanych cerkwi. Są tutaj zbiory autoportretów Nikifora, które malarz tworzył nagminnie. Prace to zarówno szkice ołówkiem jak i akwarele. Malował na wszystkim, co miał pod ręką: na skrawkach papieru, tekturze czy okładkach zeszytu. Wrażenie również robi niewielki zbiór rzeczy osobistych malarza. Jego cały świat mieścił się w podróżnej walizce. To w niej artysta przechowywał farby, rysunki i pędzle. Oprócz prac Nikifora w muzeum zobaczysz publikacje i plakaty jego wystaw na całym świecie. Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Dla zwiedzających czeka również krótki film o malarzu. Na zwiedzanie trzeba poświęcić około 40 minut.

Muzeum Nikifora – cennik i godziny otwarcia

Od wtorku do soboty muzeum jest otwarte w godzinach:
10.00 – 13.00
14.00 – 17.00
Ostatnie wejście do muzeum następuje o godz. 16.30. Natomiast w niedziele można zwiedzić obiekt w godzinach: 10.00 – 15.00 Ostatnie wejście o godz. 14.30.

Cena biletów (stan na 10/2022):

  • bilet normalny – 21 zł
  • bilet ulgowy – 16 zł
  • bilet ulgowy dla dzieci, młodzieży w grupach zorganizowanych (15 osób lub więcej osób) – 12 zł.
Bon turystyczny do zrealizowania w hotelu

U nas zrealizujesz Bon Turystyczny

Zapisz się do naszego newslettera i zyskaj rabat na pobyt w naszej Willi

W każdej chwili możesz cofnąć swoją zgodę, wysyłając e-mail na adres marketing@willa-tatrzanska.pl lub link rezygnacji w stopce otrzymanej wiadomości.
Zgodnie z art. 6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez moich danych osobowych w celach marketingowych. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz.1204 ze zm.), wyrażam zgodę na otrzymywanie, na wskazany adres poczty elektronicznej, informacji handlowej od Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa z siedzibą w Kołobrzegu i Hotele Polskie Sp. z o .o. z siedzibą w Gdańsku (Grupa Hotele Polskie). Zgodnie z przepisem art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16.07.2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r., Nr 171, poz. 1800 ze zm.) wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych dla celów marketingu bezpośredniego przez Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa z siedzibą w Kołobrzegu i Hotele Polskie z siedzibą w Gdańsku. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili wycofana.

Newsletter

Willa Tatrzańska

Bulwary Dietla 11
33-380 Krynica Zdrój

Zadzwoń do nas

Willa Tatrzańska

Bulwary Dietla 11
33-380 Krynica Zdrój

Zadzwoń do nas

Willa Tatrzańska

Bulwary Dietla 11
33-380 Krynica Zdrój

Nasza lokalizacja